Endoskopi Nasıl Yapılır?

Endoskopi işleminin ilk aşamasında hastaya sedasyon verilir. Böylece hastanın işlem sırasında rahatsızlık hissi duyması önlenmiş olur. Endoskopi uygulaması sırasında ucunda özel bir kamera bulunan, gelişmiş bir görüntüleme cihazı kullanılır. Bu cihazın kamera barındıran bölümü plastik bir tüpü andırmaktadır ve oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Sedasyon işlemi tamamlandıktan sonra doktor bu tüp ile hastanın ağzından giriş yapar. Bu süreçte, tüpün ucunda bulunan kamera yardımı ile boğaz ve yemek borusu gibi sindirim sistemi için önemli olan bölgeler kontrol edilir. Daha sonra ise tüp mide bölgesine iletilir. Böylece mide ile alakalı şikayetlerin nedeni araştırılabilir, bölgeden doku örneği alınabilir ve gerek duyulursa mide polipleri gibi yapılara müdahale edilebilir.

Endoskopi Ne Kadar Sürer?

Endoskopi işlemi son derece kısa bir sürede tamamlanır. Uygulamanın hazırlık aşaması tamamlandıktan sonra endoskopi işlemi genelde 5 dakika içerisinde sonlanmaktadır. Eğer bölgeden biyopsi örneği alınacaksa endoskopi süresi bir miktar artış gösterebilmektedir.

Endoskopi Ağrılı Mı?

Endoskopi ağrılı bir uygulama değildir. Ancak yine de bazı kişilerde endoskopi nedeniyle öğürme refleksi tetiklenebilir, bireyler endoskopi sırasında rahatsızlık hissi deneyimleyebilirler. Bu hissin önlenmesi ve bireyin endoskopi işlemi sırasında daha rahat hissedebilmesi için endoskopi öncesinde kişiye sedasyon uygulaması yapılabilir.

Ankara Endoskopi Fiyatları 2023

Ankara endoskopi fiyatları, endoskopi uygulamasının detaylarına ve uygulamanın nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!