Karaciğer Yağlanması Tedavisi Ankara

  Karaciğer yağlanması tedavisi Ankara, karaciğer hücrelerinde fazla yağ depolanmasıyla karakterize olan hepatik steatoz rahatsızlığını gidermek amacıyla yapılan tedavidir. Karaciğerde belli bir miktarda yağ bulunması gayet normaldir. Ancak bazı bireylerde, aşırı alkol tüketimi ve benzer etmenler sebebiyle karaciğerde fazla yağ birikimi meydana gelebilir. Buna bağlı olarak da ciltte ve gözlerde sararma, karın ağrısı, karın şişmesi ve kilo kaybı gibi belirtiler deneyimlenebilir. Ankara karaciğer yağlanması, gerektiği gibi tedavi edilmediği takdirde yalnızca bireyin rahatsız edici belirtiler deneyimlemesine yol açmaz. Aynı zamanda siroz ve karaciğer kanseri gibi son derece ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilir. Bu yüzden karaciğer yağlanması tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır. Bu tedavi gastroenteroloji doktorları tarafından tamamen kişiye özel olarak planlanmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Karaciğer yağlanması kendiliğinden geçer mi?’’, ‘’Karaciğer yağlanması tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Karaciğer yağlanması tedavi edilmezse ne olur?’’ ve ‘’Karaciğer yağlanması için hangi doktora gidilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara karaciğer yağlanması tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Karaciğer Yağlanması Nedir?

  Karaciğer yağlanması, vücut tarafından üretilen fazla yağların gerektiği gibi kullanılamaması sonucu meydana gelen ve son derece ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalıktır. Karaciğer yağlanması sebebiyle hastalar günlük yaşamlarını ve genel sağlıklarını olumsuz etkileyen birtakım belirtilere sahip olabilirler. Bu belirtiler karaciğer yağlanmasını ve karaciğer yağlanması sonucu meydana gelen rahatsızlıkları tedavi etmeye yönelik uygulamalar sayesinde ortadan kaldırılabilir. Karaciğerde yağlanma tedavisi, gastroenteroloji  doktorları tarafından tamamen bireye özel olarak planlanmaktadır.

  Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

  Karaciğer yağlanması nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Alkol ve sigara tüketimi.
  • Uzun süre kullanılan bazı ilaçlar.
  • Önerilmeyen bir yaşam tarzı.
  • Zararlı beslenme alışkanlıkları.
  • Kolesterol yüksekliği.
  • Şeker hastalığı.
  • Ani kilo almak ve vermek.

  Karaciğer yağlanması bahsi geçen etmenler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir.

  Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

  Karaciğer yağlanması belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Mide bulantısı ve kusma.
  • İştah kaybı.
  • Göğüs ağrısı.
  • Gözlerde ve ciltte sararma.
  • Karın şişmesi ve karın ağrısı.
  • Kafa karışıklığı ve disorientasyon.
  • Bacakların şişmesi.
  • Erkeklerde memelerin büyümesi.
  • Burun kanamaları.

  Karaciğerde yağlanma belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Karaciğer Yağlanması Kimlerde Görülür?

  Karaciğerde yağlanma, genellikle şeker hastalarında, obezite hastalarında, gebelerde, aşırı alkol tüketen bireylerde ve zararlı beslenme alışkanlıkları olan kişilerde ortaya çıkmaktadır.

  Karaciğer Yağlanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Karaciğer yağlanması için alanında uzman bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji doktoru ile görüşülmelidir. Böylece karaciğer yağlanmasının nedenleri belirlenebilir ve kişiye özel tedavilerle rahatsızlığın ilerlemesi durdurulabilir.

  Karaciğer Yağlanması Kendiliğinden Geçer Mi?

  Karaciğer yağlanması kendiliğinden geçmez. Tıbbi tedavi ve ciddi yaşam tarzı değişiklikleri gerektirir. Bu yüzden rahatsızlığın kendi kendine geçmesi beklenmemeli, en yakın zamanda uzman bir gastroenterolog ile görüşülmelidir.

  Karaciğer Yağlanması Tehlikeli Mi?

  Karaciğer yağlanması son derece tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık sebebiyle karaciğer kanseri ve siroz gibi ölümcül rahatsızlıklar gelişebilmektedir. Bu yüzden karaciğer yağlanması tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır.

  Karaciğer Yağlanması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen karaciğer yağlanması, karaciğere zarar vermeye devam eder. Buna bağlı olarak da çok daha tehlikeli ve tedavisi zor olan karaciğer kanseri gibi hastalıklar gelişebilir.

  Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Olur?

  Karaciğer yağlanması tedavisi, karaciğer yağlanmasına yol açan faktörlerin giderilmesiyle gerçekleşmektedir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu faktörler arasında önerilmeyen yaşam tarzları, alkol kullanımı ve sigara bağımlılığı gibi etmenler yer almaktadır. Eğer bu etmenlere yönelik radikal yaşam tarzı değişimleri yapılırsa karaciğer yağlanmasının ilerlemesi durdurulabilir. Aynı şekilde obezitenin ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların kontrol altına alınmasıyla karaciğerdeki yağlanma miktarı gitgide azalacaktır. Özetlememiz gerekirse karaciğer yağlanması tedavisi sırasında diyet programlarına, egzersiz programlarına ve ilaç tedavilerine yaygın bir şekilde başvurulmaktadır. Bu uygulamaların detayları tamamen bireyin sağlık durumuna özel olarak planlanmaktadır. Doktorunuz karaciğer yağlanması tedavisi hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  Ankara Karaciğer Yağlanması Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara karaciğer yağlanması tedavisi fiyatları ve karaciğerde yağlanma tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!