Kronik Pankreatit Tedavisi Ankara

  Kronik pankreatit tedavisi Ankara, pankreasta meydana gelen ve pankreasa ciddi ölçüde zarar veren bir iltihaplanmadır. Pankreasın iki temel görevi vardır. Bunlardan ilki sindirime yardımcı olmak, diğeri ise kan şekerini düzenlemektir. Pankreasta, çeşitli etmenler sonucu uzun süren ve tekrarlayabilen iltihaplanmalar meydana gelebilir. Bu iltihaplanmalar sonucunda ise pankreas ciddi hasarlar almaya başlar. Kronikleşen pankreas iltihaplanması, zaman içerisinde safra yolu tıkanması, dalak damarlarında yırtılma; pankreasta nekroz gelişimi ve fistül oluşumu gibi ikincil rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Kronik pankreatit sebebiyle ortaya çıkan şikayetler ve ikincil rahatsızlıklar hastanın yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürür. Kronik pankreatit tedavisi de hastanın yaşam kalitesini arttırmak ve pankreasın aldığı hasarın miktarını azaltmak için yapılmaktadır.

  Bu tedavi gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kronik pankreatit tedavisi ne kadar sürer?’, ‘’Kronik pankreatit belirtileri nelerdir?’’, ‘’Kronik pankreatit tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Kronik pankreatit için bitkisel tedavi var mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.  Ankara kronik pankreatit tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Pankreatit Nedir?

  Pankreatit, pankreasta meydana gelen iltihaplanmadır. Pankreatitler genel olarak iki gruba ayrılır. Bunlardan ilki aniden gelişen, hayatı tehdit edebilen ve tamamen tedavi edilebilen akut pankreatittir. Diğeri ise uzun süreli olan, zaman zaman tekrarlayan ve pankreasın sürekli olarak zarar görmesine yol açan kronik pankreatittir.

  Kronik Pankreatit Nedir?

  Pankreasta gelişen sürekli hale gelmiş olan iltihaplanmalar kronik pankreatit olarak bilinirler. Kronik pankreas iltihabı olarak isimlendirilmeleri de mümkündür. Kronik pankreatit hastalarında, pankreas tekrar eden veya hiç geçmeyen iltihap sebebiyle sürekli hasar almaktadır. Bu rahatsızlığa bağlı olarak pankreas, kan şekerini düzenleme ve sindirimi destekleme gibi önemli görevlerini yerine getiremez hale gelebilir. Bu da bireyin çok daha ciddi rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmasına yol açar. Kronik pankreatit hastalarında, gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen tedaviler sayesinde pankreas hasarını azaltmak mümkündür.

  Kronik Pankreatit Neden Olur?

  Kronik pankreatit nedenleri arasında şunlar yer alabilmektedir:

  • Akut pankreatit atakları.
  • Doğumsal bir sorun olan pankreas divisium.
  • Bağışıklık sistemi sorunları.
  • Herediter pankreas hastalığı.

  Bu gibi etmenlerin kronik pankreatitin ortaya çıkmasına önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

  Kronik Pankreatit Belirtileri Nelerdir?

  Kronik pankreatit belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Şiddetli karın ağrısı.
  • Şişkinlik ve hazımsızlık hissi.
  • İshal.
  • İştahsızlık ve kilo kaybı.
  • Şeker hastalığı.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Tuvalete çıkmakta zorlanma.
  • Gaz sıkışması ve gaz sancıları.

  Kronik pankreatit hastalarında bu gibi belirtiler gözlemlenebilir.

  Kronik Pankreatit İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Kronik pankreatit hastalarının İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji bölümüne başvuması gerekir. Böylece rahatsızlığa yol açan etmenler belirlenebilir ve kronik pankreatit tedavisine başlanabilir.

  Kronik Pankreatit İçin Bitkisel Tedavi Var Mı?

  Kronik pankreatit tedavisinin bitkisel veya alternatif  bir tedavisi yoktur. ‘’Bitkisel tedaviler’’ pankreatit gibi ciddi bir hastalığı tedavi edemezler. Bu gibi rahatsızlıklar yalnızca alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bilimsel ve güvenilir uygulamalar ile tedavi edilebilir.

  Kronik Pankreatit Tehlikeli Mi?

  Kronik pankreatit son derece tehlikeli bir hastalıktır. Kronik pankreatitin kalp, akciğer ve böbrek gibi önemli organlara zarar verme riski bulunmaktadır. Bu yüzden kronik pankreatit tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır.

  Kronik Pankreatit Tedavisi Nasıl Olur?

  Kronik pankreatit tedavisi, pankreasta iltihaba bağlı meydana gelen hasarın şiddetini azaltmaya ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olarak gerçekleşir. Bu tedaviler ile kronik pankreatiti tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Tedavi uygulamaları sırasında çeşitli ilaç uygulamalarına başvurulabilir. Aynı şekilde bireyin tedavi boyunca bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması da gerekebilir. Mesela kronik pankreatit hastalarının sigarayı ve alkolü tamamen bırakması, daha hareketli bir yaşam tarzı edinmeleri ve sağlıklı beslenmeleri gerekir.  Böylece pankreasın alacağı hasar en aza indirilebilir. Tüm bu uygulamalar doktor tarafından hastaya özel olarak planlanırlar.

  Kronik Pankreatit Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kronik pankreatit tedavisi ömür boyu süren bir tedavidir. Kronik pankreatiti tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmadığı için hastanın sürekli olarak tedaviye devam etmesi gerekebilir. Doktorunuz konu hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Ankara Kronik Pankreatit Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara kronik pankreatit tedavisi fiyatları ve kronik pankreas iltihabı tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!