Mide Balonu Ankara

  Mide balonu Ankara, mide hacmini azaltmak için mideye yerleştirilen ve tıp diline gastrik balon olarak da bilinen aparattır. Mide hacminin, bireyin tükettiği besin miktarı ve dolayısıyla da aldığı günlük kalori miktarıyla direkt olarak bir ilişkisi vardır. Bu yüzden diyetler sırasında gün içerisinde alınan kalori miktarı sınırlandırılmaya çalışılır. Ancak bazı bireyler bahsi geçen diyetlere devam etmekte zorlanabilir ve kilo verme hedeflerine ulaşamayabilirler. Bu gibi durumlarda Ankara mide balonu ameliyatı gibi son derece etkili kilo verme uygulamalarına başvurulur. Bu uygulama sayesinde diyet ve egzersizlere rağmen kilo vermekte zorlanan bireyler kısa bir süre içerisinde önemli miktarlarda kilo verebilirler. Mide balonları belli bir süre boyunca midede kalırlar ve daha sonra ise basit bir uygulama ile mideden alınırlar. Daha sonra gerek duyulursa ve doktor tarafından uygun görülürse mideye yeniden mide balonu takılabilir. Yazımızın devamında ‘’Mide balonu tehlikeli mi?’’, ‘’Mide balonuyla ne kadar kilo verilir?’’, ‘’Mide balonu nasıl takılır?’’ ve ‘’Mide balonu nasıl çıkarılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara mide balonu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Mide Balonu Nedir?

  Mide balonu, mide hacminin azaltılması ve gün içerisinde alınan kalorinin sınırlandırılması için mideye yerleştirilen özel bir aparattır. Mide balonu uygulaması sayesinde mide hacmi önemli ölçüde azaltılabilir. Bu da bireyin gün içerisinde çok daha az besin tüketmesine ve dolayısıyla da kilo vermesine yardımcı olur. Mide balonu uygulaması genellikle spor ve diyet ile kilo veremeyen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Mide balonu sayesinde bireylerin 20 ila 25 kilogram kadar zayıflamaları mümkündür.

  Mide Balonu Neden Takılır?

  Mide balonu, midenin hacmini 400 ila 700 cc dolaylarında azalmak için takılmaktadır. Diyet ve egzersiz uygulamalarıyla kilo veremeyen ancak ameliyat olmak da istemeyen bireylere mide balonu takılabilmektedir. Bu sayede bireylerin güvenli bir şekilde kilo vermesi sağlanabilmektedir.

  Mide Balonu Kimlere Takılabilir?

  Mide balonu uygulaması için bazı şartlar vardır. Bu şartlardan en önemlisi bireyin vücut kitle indeksiyle alakalıdır. Vücut kitle indeksi 27’nin altında olan bireylere mide balonu takılmaz. Aynı şekilde 18 yaşından küçük olan veya 55 yaşından büyük olan bireylere de mide balonu takılması önerilmez.

  Mide Balonu Ankara Ne Kadar Kalır?

  Mide balonunun ne kadar kalacağı bireyin vücut kitle indeksine ve tedavi sürerken ne kadar kilo verdiğine göre değişiklik gösterebilir. Mide balonları genellikle 6 ila 12 ay boyunca midede kalırlar. Daha sonra ise doktor tarafından çıkarılırlar.

  Mide Balonu Ne İşe Yarar?

  Mide balonu, mide hacminin küçülmesini sağlar. İçinde hava veya özel bir sıvı bulunan mide balonu mide 400 ila 700cc kadar hacme sahip olabilir. Bu sayede öğünler sırasında bireyler çok daha az besin tüketirler ve kilo vermeye başlarlar.

  Mide Balonu Zararlı Mı?

  Mide balonu zararlı bir uygulama değildir. Mide balonu uygulamasının tüm detayları doktor tarafından bireye özel olarak planlanır. Böylece hastanın hem işlem sırasında hem de işlemden sonra ciddi bir rahatsızlık yaşaması önlenmiş olur. Mide balonu ilk takıldığında hastalar birkaç gün boyunca hafif bir mide bulantısı ve karın ağrısı deneyimleyebilirler. Bu belirtiler yaklaşık 3 ila 4 gün içerisinde tamamen ortadan kalkar.

  Mide Balonu Uygulaması Ne Kadar Sürer?

  Mide balonu uygulaması yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Mide balonu uygulamasının hızlı olması tercih edilme nedenlerinden ve avantajlarından biridir.

  Mide Balonu Ankara Nasıl Takılır?

  Mide balonu takma uygulaması son derece basit ve güvenlidir. İşlem sırasında herhangi bir cerrahi uygulamaya başvurulmaz. İşlemlere başlamadan önce hastaya sedasyon uygulaması yapılır. Böylece işlem sırasında rahatsızlık hissi duyulmaz. Mide balonu uygulaması özel bir endoskopik teknik sayesinde, ağız yoluyla yapılmaktadır. İşlemler tamamlandıktan sonra hastanın genel muayenesi gerçekleştirilir ve herhangi bir yan etki gözlemlenmezse 1 saat içerisinde taburcu edilir.

  Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

  Mide balonu, sedasyon altında endoskopi uygulamasıyla çıkarılır. İşlem sırasında öncelikle mide balonu söndürülür, daha sonra ise hastanın midesinden çıkarılır.

  Ankara Mide Balonu Fiyatları 2024

  Ankara mide balonu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!