Ankara İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi

  İrritabl bağırsak sendromu tedavisi Ankara, huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinen rahatsızlığın ve bu rahatsızlık sebebiyle meydana gelen karın ağrısı, şişkinlik ve kramp gibi belirtilerin ortadan kaldırılması için yapılan tedavi uygulamalarıdır. Sindirim sisteminin işlevselliği, günlük yaşamımız ve beden sağlığımız için son derece önemlidir. Sindirim sistemimizin doğru bir şekilde çalışması ile ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi elde edebilir ve yaşamımıza devam edebiliriz. Bununla birlikte irritabl bağırsak sendromu gibi kronik rahatsızlıklar, sindirim sistemi organlarının işlevleriyle ilgili sorunlara yol açabilir ve hastaların hayat kalitesini ciddi ölçüde düşürebilirler.

  Bu yüzden bu gibi rahatsızlıkların erkenden teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. İrratbl bağırsak sendromu tedavisi gastroenteroloji doktorları tarafından tamamen hastanın isteklerine ve şikayetlerine özel olarak planlanmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Huzursuz bağırsak sendromu nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Huzursuz bağırsak sendromu tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Huzursuz bağırsak sendromu tehlikeli mi?’’ ve ‘’İrritabl bağırsak sendromu belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara huzursuz bağırsak sendromu tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  İrritabl Bağırsak Sendromu Nedir?

  İrritabl bağırsak sendromu, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklara yol açan ve tam olarak hangi sebepten ortaya çıktığı bilinemeyen bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan bireyler, kabızlık veya ishal, kilo kaybı ve karın ağrısı gibi belirtiler deneyimleyebilirler. İrritabl bağırsak sendromu aynı zamanda farklı psikolojik rahatsızlıklarla birlikte görülebilmekte ve hatta kişinin psikolojisiyle ilgili sorunlara da yol açabilmektedir. Bu sorunlar genellikle sosyal yaşamın ve günlük yaşamın irritabl bağırsak sendromundan önemli ölçüde etkilenmesi sebebiyle görülürler. Aynı şekilde irritabl bağırsak sendromuna eşlik eden demir eksikliği ve B12 eksikliği gibi durumlarda ikincil şikayetlere yol açabilir.

  İrritabl Bağırsak Sendromu Neden Olur?

  İrritabl bağırsak sendromu şu gibi etmenler sebebiyle meydana gelebilir:

  • Bazı sinir sistemi hastalıkları.
  • Bağırsak kasları ile ilgili rahatsızlıklar.
  • Bağırsak enfeksiyonları.
  • Bağırsak florasında bozulma.

  Bahsi geçen etmenlere ek olarak genetik yatkınlığın da irritabl bağırsak sendromunda rolü olduğu düşünülmektedir.

  Huzursuz Bağırsak Sendromu Kimlerde Görülür?

  Aile üyelerinden birinde huzursuz bağırsak sendromu olan bireyler, bu rahatsızlık bakımından risk altında olabilirler. Eğer genetik faktörler, çevresel faktörlerle birleşirse rahatsızlık aktif hale gelebilir.

  İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  İrritabl bağırsak sendormu belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Karın ağrısı.
  • Karında şişkinlik hissi.
  • İshal veya kabızlık. Hastalar dönem dönem ishal dönem dönemse kabızlık deneyimleyebilirler.
  • Gaz birikimi ve gaz sancıları.
  • Demir eksikliği.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Yutma zorluğu.
  • Rektal kanama.

  Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  İrritabl Bağırsak Sendromu İştahsızlık Yapar Mı?

  İrritabl bağırsak sendromu iştahsızlığa yol açabilir. Hastalar iştah kaybına bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirler. Bununla birlikte bazı hastalarda iştah kaybı görülmemesi de gayet normaldir.

  İrritabl Bağırsak Sendromu Mide Ağrısı Yapar Mı?

  İrritabl bağırsak sendromu karın bölgesinde ağrılara yol açabilir. Bu ağrılar mide ve bağırsaklarda hissedilebilir. Ağrıların şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Genelde ‘’gaz çıkarılması’’ ve dışkılama ile geçen bu ağrılar bazı kişilerde bahsi geçen aktiviteler sonucu bile geçmeyebilir. Bu durumda mutlaka bir gastroenteroloji uzmanı ile görüşülmesi gerekir.

  İrritabl Bağırsak Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

  İrritabl bağırsak sendromu, gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen muayeneler ile teşhis edilebilmektedir. Teşhis sürecinde dışkı testleri, endoskopi ve kolonoskopi gibi uygulamalar da eşlik edebilir. Böylece farklı bir rahatsızlığın olup olmadığı araştırılabilir ve irritabl bağırsak sendromuna yönelik incelemeler yapılabilir. Doktorunuz teşhis sürecinde kullanılan uygulamaların sonuçları hakkında detaylı bir değerlendirme yapacak ve sizi bilgilendirecektir.

  İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

  İrritabl bağırsak sendromu tedavisi, hastanın şikâyetlerini ortadan kaldırmaya ve hastanın yaşam kalitesini arttırmaya yöneliktir. Bu tedavinin detayları doktor tarafından bireye özel olarak planlanmaktadır. Tedavi kapsamında hastanın ihtiyaç duyduğu probiyotikleri almasına yönelik ilaçlar reçete edilebilir. Aynı şekilde bazı yaşam tarzı değişiklikleri konusunda bilgilendirme yapılabilir ve hastanın beslenme alışkanlıkları düzenlenebilir.

  Ankara İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara irritabl bağırsak sendromu tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!