Ankara Duodenum Ülseri Tedavisi

  Duodenum ülseri tedavisi Ankara, ince bağırsağın önemli bir bölgesi olan duodenumda meydana gelen ülserleri ve ülserlere bağlı deneyimlenen şikayetleri ortadan kaldırmak için yapılan tedavidir. Duodenum, oniki parmak bağırsağı olarak da bilinen son derece önemli bir yapıdır. Sindirimi midede tamamlanmamış olan gıda maddelerinin sindirilmesini ve kana karışmaya hazır hale gelmesini sağlar. Böylece ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi ve destekleyici maddeleri alabilir, yaşamımıza devam edebiliriz. Bazı bireylerde, duodenumdaki bakteriyel enfeksiyonlar, aşırı stres ve ilaç kullanımı gibi etmenler doudenumda hasar oluşumuna yol açabilir. Ülser olarak isimlendirilen bu doku hasarları sebebiyle kanama ve ağrı gibi son derece ciddi sorunlar gelişebilir.

  Duodenum ülseri tedavisi, ülser oluşumunu durdurmak ve var olan ülserleri; yol açtıkları rahatsızlıklarla birlikte ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Duodenum ülseri tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Duodenum ülseri tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Oniki parmak ülseri tedavisi nasıl olur?’’ ve ‘’Duodenum ülseri tehlikeli midir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara duodenum ülseri tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Duodenum Ülseri Nedir?

  Duodenum ülseri, duodenumun iç kısmındaki dokuların zarar görmesi ve zaman içerisinde erozyona uğramasıyla karakterize olan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Halk arasında oniki parmak bağırsağı ülseri olarak da bilinen bu rahatsızlık, açlık hissiyle birlikte şiddetlenen ağrılara yol açabilir. Ağrılar yemek yemekle veya ilaç kullanımı ile birlikte geçici olarak kaybolabilirler. Gerektiği gibi tedavi edilmedikleri takdirde bu ağrıları sık sık deneyimlemek mümkündür. Hatta tedavi uygulamaları ihmal edilirse duodenum ülserinin kronikleşmesi de söz konusu olabilmektedir.

  Duodenum Ülseri Neden Olur?

  Duodenum ülseri nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Mide ve duodenumda yaşayan Helikobakter pylori isimli bakterinin yol açtığı enfeksiyonlar.
  • Sağlıksız beslenme.
  • Aşırı stres.
  • Aşırı miktarda sigara, alkol ve kahve tüketimi.
  • Nonsteroid anti-inlamatuar türündeki ilaçların /ağrı kesici düzenli ve uzun süreli olarak kullanımı.

  Duodenum ülserinin nedenleri bu şekilde sıralanabilmektedir.

  Duodenum Ülseri Kimlerde Görülür?

  Duodenum ülseri erkeklerde, kadınlara kıyasla çok daha sık görülmektedir. Genel olarak bahsetmek gerekirse 30 ila 50 yaşları arasında bulunan erkekler, duodenum ülseri açısından risk altında olabilirler.

  Duodenum Ülseri Belirtileri Nelerdir?

  Duodenum ülseri belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Dışkı renginde koyulaşma.
  • Dışkıda kan fark edilmesi.
  • Hazımsızlık.
  • Mide ve bağırsak ağrısı.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • İştahsızlık ve kilo kaybı.

  Duodenum ülserine bağlı ortaya çıkan kanamalar, tıkanmalar veya delinmesi sonucu çok daha ciddi belirtiler deneyimlenebilir.

  Duodenum Ülseri Tehlikeli Mi?

  Duodenum ülseri tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Zaman içerisinde kronikleşme riski taşımasının yanı sıra iç kanamaya yol açabiliyor olması da duodenum ülserini tehlikeli kılmaktadır.

  Duodenum Ülseri Kendiliğinden Geçer Mi?

  Duodenum ülseri kendiliğinden geçmez. Duodenum ülserinin iyileşebilmesi ve bu hatalık sebebiyle deneyimlenen rahatsızlıkların ortadan kaldırılabilmesi için doktor tedavisi şarttır.

  Duodenum Ülseri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen duodenum ülseri sindirim sistemiyle alakalı çok daha ciddi sorunlara neden olabilir, hatta daha önce de bahsettiğimiz gibi iç kanamlara  veya delinmesine yol açarak kişinin hayatını tehdit edebilir. Bu yüzden duodenum ülserinin tedavisi aksatılmamalıdır.

  Duodenum Ülseri Kanser Yapar Mı?

  Duodenum ülserine yol açan bazı faktörler aynı zamanda kanser oluşumunda da rol oynayabilmektedir. Bu yüzden ülser hastası olan bireylerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmesinde yarar vardır.

  Duodenum Ülseri Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Duodenum ülserinin bitkisel veya alternatif bir tedavisi yoktur. Bitki kürleri veya alternatif uygulamalar, duodenumu meydana getiren dokulardaki erozyonu tedavi edemezler. Bu rahatsızlığın tedavisi ancak alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirilebilir. Bu yüzden duodenum ülserinden şüphe eden bireylere bir gastroenteroloji doktoru ile görüşmeleri önerilir.

  Duodenum Ülseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Duodenum ülserinin tedavisinde kullanılan farklı tedavi yaklaşımları vardır. Bunlar genellikle birlikte uygulanırlar. Bu uygulamalardan ilki yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli doktor kontrolleridir. Diğeri ise duodenumda meydana gelen bakteri çoğalmasını ve enfeksiyonları sonlandırmak için başvurulan ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi kapsamında mide asidinin zararlı duodenumdaki zararlı etkilerini azaltmaya yönelik farklı ilaçlara da başvurulabilir. Bu ilaçlar doktorun reçete ettiği dozlarda, önerilen süre boyunca kullanılmalıdır. Daha erken bırakılmamalıdır veya daha uzun süre kullanılmamalıdır. Aynı şekilde doktor ile görüşmeden herhangi bir ilaç kullanımına başlanmamalıdır.

  Ankara Duodenum Ülseri Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara duodenum ülseri tedavisi fiyatları ve oniki parmak bağırsağı ülseri tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!