Kolon Kanseri Tedavisi Ankara

  Kolon kanseri tedavisi Ankara, kalın bağırsağın iç yüzeyinde meydana gelen kanserleri tedavi etmek ve bireyin yaşam kalitesini artırmak için yapılan tedavidir. Kalın bağırsak sıvıların emildiği ve kana karıştığı bölgedir. Yani sindirim için son derece önemli bir göreve sahiptir. Kalın bağırsağı meydana getiren hücreler, bazı durumlarda kontrolsüz bir şekilde çoğalmaya ve kümeleşmeye başlayabilirler. Daha sonra ise çevre dokulara ve organlara sıçrayarak farklı organlarda da kanser oluşumuna neden olabilirler. Kolon kanseri veya kalın bağırsak kanseri olarak bilinen bu rahatsızlık, bireyin yaşamını tehdit edebilen ve ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

  Kolon kanseri tedavisi, kanserin ilerleme durumuna, bireyin genel sağlık durumuna ve taleplerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu tedaviler, gastroenteroloji doktorları tarafından tamamen kişiye özel olarak planlanmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Kolon kanseri tedavisi ne kadar sürer?’, ‘’Kolon kanserinde yaşam süresi ne kadardır?’’, ‘’Kolon kanseri tedavisinin başarı oranı nedir?’’ ve ‘’Kolon kanseri tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen soruları cevaplayacağız. Ankara kolon kanseri tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Kolon Kanseri Nedir?

  Kolon kanseri, kalın bağırsakta yer alan hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması, kümeleşerek tümörler meydana getirmesi ve başka organlara sıçrayarak yayılmasıyla karakterize olan ciddi bir hastalıktır. Kolon kanseri halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak da bilinmektedir. Kolon kanseri ülkemizde en sık görülen kanser hastalıklarından biridir. Diğer tüm kanser hastalıklarında olduğu gibi kolon kanserinde de erken teşhis, tedavi uygulamalarının başarısı için son derece önemlidir. Kolon kanserinin tedavisi, iç hastalıkları ve gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Kolon Kanseri Neden Olur?

  Kolon kanseri nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Zararlı beslenme alışkanlıkları.
  • Sigara ve alkol kullanımı.
  • Genetik yatkınlık.
  • Genetik bozukluklar.
  • İnflamatuar bağırsak hastalıkları.
  • Kalın bağırsakta oluşan polipler.
  • İyonize edici radyasyona maruz kalmak.
  • Hareketsiz bir yaşam tarzı.
  • Şeker hastalığı.

  Kalın bağırsak kanseri nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Tüm bu etmenler kolon kanserinin ortaya çıkmasında rol oynayabilmektedir.

  Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Kolon kanseri belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Dışkıda kan gözlenmesi.
  • Anüsten kan gelmesi.
  • Geçmeyen ishal.
  • Geçmeyen kabızlık.
  • Dışkının incelmesi.
  • İlerleyen dönemlerde karında şişkinlik ve ağrı hissi.
  • Demir eksikliği, kansızlık.
  • Kilo kaybı.
  • Dışkılama sırasında zorlanma ve ağrı hissi.

  Kalın bağırsak kanseri belirtileri arasında bunlar yer alabilir. Bahsi geçen belirtiler sebebiyle kolon kanserinden şüphelenen bireylere mutlaka en yakın zamanda bir gastroenteroloji doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir. Böylece kanser riski değerlendirilebilir, erken teşhis sağlanabilir ve erkenden kanser tedavisine başlanabilir.

  Kolon Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

  Kolon kanserinin teşhisi, gastroenteroloji uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Doktorlar, rahatsızlığı teşhis edebilmek amacıyla kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi, pozitron emisyon tomografisi ve MR gibi uygulamalara başvurabilirler. Bunlara ek olarak çeşitli kan ve gaita testleri de gerçekleştirilebilir. Böylece kolon kanserinin tanılama ve evreleme çalışmaları isabetli bir şekilde gerçekleşebilir. Daha sonra ise hasta ile birlikte, kanserin ilerleme durumuna en uygun tedavi seçeneği kararlaştırılabilir.

  Kolon Kanseri Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

  Kan ve gaita testleri, kolon kanserinin teşhis sürecinde doktorlara önemli veriler sunsalar da kesin teşhis için yeterli değillerdir. Kesin teşhisin sağlanabilmesi için çok daha detaylı inceleme fırsatı sunan işlemlere ve görüntüleme uygulmalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

  Kolon Kanseri Tedavisi Var Mı?

  Kolon kanseri çeşitli uygulamalar ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi uygulamalarının türü, detayları ve ne kadar süreceği doktor tarafından; kanserin ilerleme durumuna ve hastanın genel sağlık durumuna özel olarak planlanmaktadır.

  Kolon Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kolon kanseri tedavisinde kullanılan birden fazla uygulama vardır. Bu uygulamaların başında radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi operasyonlar gelmektedir. Eğer teşhis, kolon kanserinin erken dönemlerinde konulmuşsa cerrahi seçenekler değerlendirilebilir. Ancak yayılma ve metastaz gerçekleşmişse cerrahi seçeneği yerine kemoterapi veya radyoterapi gibi uygulamalara başvurulabilir. Bazı durumlarda bahsi geçen tedavi uygulamaları birlikte de kullanılabilmektedir. Kolon kanseri tedavisinde, diğer kanser tedavilerinde olduğu gibi hastaların deneyimlediği şikayetleri azaltmaya yönelik tedaviler de gerçekleştirilmektedir.

  Ankara Kolon Kanseri Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara kolon kanseri tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!