Primer Biliyer Siroz Tedavisi Ankara

  Primer biliyer siroz tedavisi Ankara, karaciğerde yer alan safra kanallarının iltihaplanması ile karakterize olan sağlık sorunlarını ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen tedavidir. Bahsi geçen kanallar, karaciğerde üretilen safra sıvısının safra kesesine taşınmasından sorumludurlar. Safra kanallarında meydana gelen enfeksiyonlar, bu kanalların görevini yerine getirememesine sebep olur. Bu yüzden kademeli olarak karaciğer hasarı meydana gelmeye başlar. Hastalar, primer biliyer siroz sebebiyle cilt kaşıntısından ödem oluşumuna; iştah kaybından halsizliğe kadar pek çok şikayete sahip olabilirler. Bu şikayetler arasında en belirgin olanı cilt ve gözaltında oluşan sarı renkli yumrulardır. Bu yumruların rengi beyaz tonlarında da olabilmektedir. Primer biliyer siroz tedavisi, gastroenteroloji doktorları tarafından bahsi geçen rahatsızlıkları gidermek ve karaciğerin daha fazla hasar almasını önlemek amacıyla yapılmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Primer biliyer siroz tedavisi nasıl gerçekleşir?’’, ‘’Primer biliyer siroz tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Primer biliyer siroz belirtileri nelerdir’’ ve ‘’Primer biliyer siroz tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara primer biliyer siroz tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Primer Biliyer Siroz Nedir?

  Primer biliyer siroz, karaciğer ile safra kesesi arasındaki safra kanallarının iltihaplanmasıyla birlikte görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sebebiyle karaciğer yetmezliği gibi ölümcül olabilen durumlar meydana gelebilmektedir. Primer biliyer sirozda, safra kanallarının iltihaplanmasıyla birlikte karaciğerde üretilen safra sıvısı safra kesesine iletilemez. Buna bağlı olarak da karaciğer zaman içerisinde zarar görmeye başlar. Primer biliyer siroz hastalığı başta sarılık, ödem ve kolesterol yüksekliği olmak üzere pek çok şikayete yol açabilmektedir. Gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen özel tedavi uygulamaları sayesinde bu rahatsızlığın karaciğere zarar verme hızı azaltılabilmektedir.

  Primer Biliyer Siroz Neden Olur?

  Primer biliyer siroz, otoimmun bir hastalık olduğu için vücudun savunma hücrelerinin, sağlıklı karaciğer hücrelerine saldırması sonucu meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan T hücreleri, bilinmeyen bir sebepten karaciğer hücrelerine saldırır. Böylece primer biliyer sirozun oluşum süreci tetiklenmiş olur. Primer biliyer sirozun ortaya çıkmasında alkol kulanımının, sigara bağımlılığının, yaşın ve genetik faktörlerin de rol oynadığı bilinmektedir.

  Primer Biliyer Siroz Belirtileri Nelerdir?

  Primer biliyer siroz belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Sarılık.
  • İskelet sistemi ile ilgili sorunlar.
  • Kaşıntı.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • İştahsızlık ve kilo kaybı.
  • Kolesterol yüksekliği.
  • Bilişsel faaliyetler ile ilgili sorunlar.
  • İshal.

  Primer biliyer siroz belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Primer Biliyer Siroz Teşhisi Nasıl Konulur?

  Primer biliyer sirozun teşhis sürecinde çeşitli kan testleri, serolojik testler, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme uygulamalarına başvurulabilir. Aynı şekilde karaciğerden biyopsi alınması ve alınan doku örneklerinin laboratuvarda incelenmesi de gerekebilir.

  Primer Biliyer Siroz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Primer biliyer siroz tedavi edilmediği takdirde karaciğer yetmezliğine ve bazı durumlarda da karaciğer kanserine yol açabilmektedir. Bu yüzden primer biliyer siroz tedavisi aksatılmamalıdır.

  Primer Biliyer Siroz Tehlikeli Mi?

  Primer biliyer siroz son derece tehlikeli bir hastalıktır. Karaciğerin zaman içerisinde zarar görmesiyle karakterize olan bu rahatsızlık, bireyin şiddetli belirtiler deneyimlemesine yol açabilmektedir. Primer biliyer sirozu tehlikeli kılan asıl şey, bu rahatsızlığın karaciğer yetmezliğine ve karaciğer kanserine yol açabiliyor olmasıdır. Bu yüzden primer biliyer siroz hastası olan bireyler gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen tedavileri aksatmamalıdırlar.

  Primer Biliyer Siroz Tedavisi Nasıl Olur?

  Primer biliyer siroz tedavisi, karaciğerde meydana gelen hasarı azaltmaya ve karaciğerin daha az zarar görmesini sağlamaya yöneliktir. Bununla birlikte hastanın deneyimlediği rahatsız edici belirtileri gidermek için de çeşitli semptomatik tedavilere başvurulabilmektedir. Primer biliyer siroz tedavisine çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri eşlik etmelidir. Mesela bireylerin teşhisin hemen ardından alkolü ve sigarayı bırakması gerekmektedir. Aynı şekilde daha aktif ve hareketli bir yaşam tarzı edinmeleri, sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmaları tavsiye edilmektedir. Böylece karaciğerin aldığı hasar en aza indirilebilmektedir.

  Ankara Primer Biliyer Siroz Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara primer biliyer siroz tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!