İshal Tedavisi Ankara

  İshal tedavisi Ankara, sıvı ve sık dışkılama olarak tanımlanabilecek ishal sorununun ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen tedavi uygulamasıdır. Dışkılama, insan vücudunun son derece doğal ve gerekli bir fonksiyonudur. Bu sayede sindirdiğimiz besinlerden arta kalan atıkları vücut dışına atmamız mümkün olur. Ancak dışkılama işlemi her zaman beklendiği gibi gerçekleşmez. Bazı durumlarda bireyler, çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle normalden daha sık dışkılama yapabilir. Dışkı, olması gerekenden çok daha sıvı bir yapıya sahip olabilir. İshal olarak bilinen bu durum viral veya bakteriyel enfeksiyonlar, gıda zehirlenmesi, huzursuz bağırsak sendromu ve daha pek çok rahatsızlık sebebiyle meydana gelebilmektedir.

  İshal sorunu, bireyin günlük yaşamını sınırlayabilir ve istenmeyen kazaların meydana gelmesine yol açabilir. Bu yüzden sık sık veya uzun süreli ishal olan bireylere bir gastroenteroloji doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir. Yazımızın devamında ‘’Diyare tedavisi nasıl olur?’’, ‘’İshal hangi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkar?’’, ‘’İshal ne zaman geçer?’’ ve ‘’İshal olan kişiler ne zaman bir doktora görünmeli?’’ gibi merak edilen soruları yanıtlayacağız. Ankara ishal tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  İshal Nedir?

  İshal, dışkının normalden çok daha sıvı bir kıvama sahip olması ve dışkılamanın 24 saat içerisinde 3 -4 defadan fazla gerçekleşmesi olarak tanımlanabilen bir sorundur. Bu sorun pek çok gastrointestinal sistem hastalığı sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Ortaya çıkma nedenine bağlı olarak ishal, farklı şikayetlerle birlikte deneyimlenebilir. Bu rahatsızlık özellikle de uzun süreler boyunca devam ettiği takdirde bireyin günlük yaşamını ve sosyal hayatını olumsuz etkileyebilmektedir.

  İshal Nedenleri Nelerdir?

  İshal nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Gıda zehirlenmesi.
  • Gıda alerjisi.
  • Huzursuz bağırsak sendromu.
  • Laktoz intoleransı.
  • Bazı ilaçların yan etkisi olarak.
  • Sindirim bozuklukları.
  • Solunum yolu enfeksiyonları.
  • Alkol bağımlılığı.
  • Şeker hastalığı.
  • Hipertiroid hastalığı.

  İshal bu gibi etmenler ve rahatsızlıklar sebebiyle meydana gelebilir.

  İshal Belirtileri Nelerdir?

  İshale şu gibi belirtiler de eşlik edebilir:

  • Karın ağrısı ve kramp.
  • Dışkının normalden daha sıvı ve sulu olması.
  • Yüksek ateş.
  • Dışkıda mukus bulunması.
  • Karında şişkinlik ve rahatsızlık hissi.
  • Mide bulantısı ve kusma.

  İshal belirtilerini bu şekilde sıralamak mümkündür.

  İshal Neden Zararlıdır?

  İshal, özellikle de uzun süre boyunca devam ettiğinde veya sık sık meydana geldiğinde bireyin; sıvı kaybetmesine ve ihtiyaç duyduğu besinleri alamamasına yol açabilir. Buna bağlı olarak da ciddi ikincil rahatsızlıklar gelişebilir. İshal devam ettiği takdirde ishale yol açan rahatsızlık da bireye zarar vermeye devam eder. Bu yüzden uzun süredir ishal olan veya sık sık ishal olan bireylerin bir gastroenteroloji doktoru ile görüşmeleri önerilir.

  İshal Kaç Günde Geçer?

  İshal çoğu zaman 2 ila 7 gün içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak bazı rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkan ishal şikayeti çok daha uzun süreler boyunca hastayı rahatsız etmeye devam edebilir. Bu durumda mutlaka bir gastroenteroloji doktoru ile görüşülmelidir.

  İshal Neden Geçmez?

  Uzun süre devam eden ve geçmeyen ishal, bazı ciddi ve kronik hastalıklar sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Bu hastalıklar arasında Çölyak hastalığı ve kalın bağırsak sorunları yer alabilmektedir. Bahsi geçen hastalıkların tedavi edilmesiyle birlikte ishal şikayeti de son bulacaktır.

  İshal Tedavisi Kaç Gün Sürer?

  İshal tedavisinin süresi, ishalin hangi nedenden ortaya çıktığına ve tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

  İshal Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavi edilmeyen ishal, tansiyon düşüklüğünden böbrek hastalıklarına kadar pek çok farklı ikincil hastalığa yol açabilir. Bu yüzden uzun süre boyunca ishal olan bireylere mutlaka bir gastroenteroloji doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilir.

  İshal Tedavisi Nasıl Yapılır?

  İshal tedavisi, ishale yol açan etmenlerin belirlenmesi ve bu etmenlere yönelik tedavilerin gerçekleşmesi ile yapılır. Çoğu zaman düzenli istirahat yeterli olsa da gastrointestinal hastalıklar sonucu ortaya çıkan ishal sorunu için çeşitli tedavilere başvurmak gerekir. Bu tedavinin detayları doktor tarafından kişiye özel olarak planlanır.

  Ankara İshal Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara ishal tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!