Bağırsak Gazı Tedavisi Ankara

  Bağırsak gazı tedavisi Ankara, bağırsaklarda biriken gaz sebebiyle bireyin deneyimlediği olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve bireyin hayat kalitesini arttırmak için yapılan tedavidir. Mide ve bağırsaklarda gaz oluşumu, sindirim sürecinin son derece doğal bir sonucudur. Boşluklu yapıya sahip olan sindirim sistemi organlarında biriken gaz, zaman zaman ‘’gaz çıkarma’’ olarak tabir edilen eylem ile vücut dışına tahliye edilir. Böylece bireyler rahatlayabilir ve sindirim süreçleri olması gerektiği gibi devam edebilir. Ancak bazı bireylerde, bağırsaklarda biriken gaz beklenildiği şekilde ve düzende vücut dışına tahliye edilemez.

  Bu sebeple de ‘’gaz sancısı’’ olarak tabir edilen rahatsız edici durum meydana gelir. Gaz sancıları bireyin uykuya dalmasını zorlaştıracak veya gün içerisinde çalışmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Yani genel itibari ile bireyin günlük yaşamını zorlaştırabilir ve yaşam kalitesinde ciddi bir düşüklüğe yol açabilirler. Bu yüzden bağırsaklarda gaz birikmesi sebebiyle sık sık gaz sancıları deneyimleyen bireylerin bir gastroenteroloji uzmanıyla görüşmeleri önerilir. Yazımızın devamında ‘’Gaz sancıları nasıl geçer?’’, ‘’Gaz sancısı nasıl olur?’’, ‘’Bağırsaklarda neden gaz birikir?’’ ve ‘’Gaz sancısı tehlikeli midir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara bağırsak gazı ve gaz sancısı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Bağırsak Gazı Nedir?

  Bağırsak gazı, sindirimin bir sonucu olarak bağırsaklarda birikir ve düzenli olarak tahliye edilmediği takdirde gaz sancısı gibi rahatsız edici sorunlara yol açabilir. Bu rahatsızlık zaman zaman herkes tarafından deneyimlenebilir. Bağırsak gazı sebebiyle sancılar ve kramplar hissedilebilir, hatta bireyler bahsi geçen şikayetler sebebiyle uykuya dalmakta bile zorluk çekebilirler. Bağırsak gazı ve bağırsak gazına bağlı deneyimlenen gaz sancıları gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen özel tedavilerle ortadan kaldırılabilmektedir.

  Bağırsak Gazı Neden Olur?

  Midede ve bağırsaklarda oluşan gaz, sindirimin doğal bir atığıdır. Bu gazın normal şartlarda düzenli olarak vücut dışına tahliye edilmesi gerekir. Eğer bağırsak gazı ‘’gaz çıkarma’’ olarak tabir edilen durum ile dışarı tahliye edilmezse gaz sıkışması sorunu meydana gelebilir. Bağırsaklarda gaz sıkışması; kabızlık, hazımsızlık, çölyak hastalığı, bağırsak iltihabı ve huzursuz bağırsak sendromu gibi pek çok rahatsızlık sonucu meydana gelebilmektedir.

  Bağırsak Gazı Belirtileri Nelerdir?

  Bağırsak gazının yol açtığı şikayetler arasında en yaygını gaz sancılarıdır. Bağırsak gazının oluşumuna yol açan rahatsızlıkların belirtileri de gaz sancılarına eşlik edebilmektedir.

  Bağırsak Gazı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

  Bağırsak gazı ve bağırsaklarda gaz sıkışması pek çok rahatsızlık sebebiyle meydana gelebilir. Bunlar arasında huzursuz bağırsak sendromu, kronik kabızlık, hazımsızlık ve çölyak hastalığı gibi sindirim sistemi hastalıkları yer almaktadır.

  Gaz Sancısı Nerelere Vurur?

  Gaz sancısı mide ve bağırsak civarında hissedilir, bazı durumlarda çevre bölgelere de yayılma gösterebilir.

  Gaz Sancısı Ne Kadar Sürer?

  Gaz sancısının ne kadar süreceği, bağırsaklarda biriken gazın ne zaman dışarı atılacağına göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda dakikalar içerisinde kaybolan gaz sancıları bazı durumlarda günlerce sürebilmektedir. Eğer gaz sancıları sık sık tekrarlıyor ve uzun süre boyunca bireyi rahatsız ediyorsa bir gastroenteroloji uzmanı ile görüşülmelidir.

  Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

  Gaz sancısı, bağırsaklarda biriken gazların vücut dışına tahliye edilmesi ile geçer. Ancak bu her zaman kolay bir şekilde gerçekleşemeyebilir. Kabızlık gibi etmenler sebebiyle bağırsaklardaki gazın dışarı atılması zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir gostroenteroloji ve iç hastalıkları doktoru ile görüşülmelidir.

  Bağırsak Gazı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Bağırsak gazı tedavisinde tercih edilen pek çok uygulama vardır. Bunların başında yaşam tarzının ve beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi yer almaktadır. Eğer direkt olarak bağırsak gazına yol açan bir hastalık tespit edilmemişse bahsi geçen uygulama yeterli olabilir. Bununla birlikte bireyde kronik kabızlık ve hazımsızlık gibi sağlık sorunları mevcut ise farklı tedavi uygulamalarına başvurmak gerekebilir. Doktorunuz, kapsamlı muayeneler ve testler sonucu bağırsak gazı sıkışmasının nedenlerini belirleyecek; size özel kapsamlı bir tedavi planlaması hazırlayacaktır.

  Ankara Bağırsak Gazı Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara bağırsak gazı tedavisi fiyatları ve gaz sıkışması tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!