Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Ankara

  Ankara oniki parmak bağırsağı ülseri, tıp dilinde duodenum olarak da bilinen oniki parmak bağırsağında meydana gelen ülserlerdir. Oniki parmak bağırsağı sindirim sisteminin en önemli parçalarından biridir. İnce bağırsağın bir parçası olan oniki parmak bağırsağı, ‘’C’’ harfini andıran bir şekle sahiptir. Bu yapı; karaciğer, safra kesesi ve pankreas gibi organlarla birlikte çalışarak midede tam olarak sindirilmemiş olan besinlerin, bağırsak tarafından emilmeye uygun bir yapı kazanmalarını sağlar. Böylece kıyasla sindirilmesi zor olan besinler bile küçük yapı taşlarına ayrılır ve kan damarları tarafından emilmeye hazır hale gelir.

  Bahsetmiş olduğumuz önemli görevlerden sorumlu olan oniki parmak bağırsağı, düzenli kullanılan ilaçlar ve bazı bakteri enfeksiyonları sebebiyle zarar görebilir. Bu zarara bağlı olarak oniki parmak bağırsağı ülseri veya duodenum ülseri olarak bilinen rahatsızlık meydana gelebilir. Sindirim sistemini ciddi ölçüde etkileyebilen bu rahatsızlık, gastroenteroloji  doktorları tarafından başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Oniki parmak bağırsağı ülseri nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Duodenum ülseri tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Duodenum ülseri belirtileri nelerdir?’’, ‘’Doudenum ülseri neden olur?’’ ve ‘’Oniki parmak bağırsağı ülseri tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara oniki parmak bağırsağı ülseri hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Nedir?

  Oniki parmak bağırsağı ülseri, açlıkla artan karın ağrılarına sebep olan ve gerektiği gibi tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilen bir rahatsızlıktır. Oniki parmak bağırsağı ülseri sebebiyle deneyimlenen ağrılar bireyin günlük yaşamını önemli ölçüde olumsuz etkileyebilir. Tedavi edilmediği takdirde iç kanamaya yol açabilen bu rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemelidir.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Neden Olur?

  Oniki parmak bağırsağı ülserinin nedenlerinin başında mide içerisinde yer alan asidik sıvının, mide ve bağırsak dokularına zarar vermesi yer almaktadır. Bahsi geçen organlardaki doku hasarı zaman içerisinde derinleşebilmekte ve kanamalar meydana gelebilmektedir. Onikiparmak bağırsağı ülserinin bir diğer nedeni ise mide ve oniki parmak bağırsağı içerisinde yaşayan helikobakter pylori isimli bakteridir. Aynı şekilde bazı ilaçların düzenli kullanımı da duodenal ülsere (oniki parmak ülserine) yol açabilmektedir.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Belirtileri Nelerdir?

  Oniki parmak ülseri belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Dışkının koyu renkli olması, dışkıda kan gözlemlenmesi.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Şişkinlik ve hazımsızlık hissi.
  • İştah ve kilo kaybı.
  • Mide ve bağırsak civarında yanma ve ağrı hissi.

  Oniki parmak bağırsağı ülseri belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bu belirtilerin çoğu diğer sindirim sistemi hastalıklarında da ortaya çıkmaktadır. Yani sadece bu belirtilere bakarak teşhis koymak mümkün değildir. Oniki parmak bağırsağı ülserinin teşhisi ve tedavisi yalnızca İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilebilir.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Tehlikeli Mi?

  Oniki parmak bağırsağı ülseri zaman zaman tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Gerektiği gibi tedavi edilmediğinde kronikleşebilen bu rahatsızlık, bazı kişilerde ciddi iç kanamalara yol açabilir. Kan kaybına bağlı olarak bireyin yaşamı tehlikeye girebilir.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Kendiliğinden Geçer Mi?

  Oniki parmak bağırsağı ülseri kendiliğinden iyileşen bir hastalık değildir. Bu yüzden oniki parmak bağırsağı ülserinden şüphelenen hastaların bir an önce alanında uzman bir gastroenteroloji doktoru ile görüşmeleri gerekmektedir.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Tedavisi aksatılan veya gerektiği gibi gerçekleştirilmeyen oniki parmak bağırsağı ülseri; daha önce de bahsettiğimiz gibi kronikleşebilir ve hatta iç kanamalara sebep olabilir.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri İçin Bitkisel Tedavi Var Mı?

  Oniki parmak bağırsağı ülserinin bitkisel tedavisi yoktur. Bitkisel tedaviler ve alternatif uygulamalar, ülser gibi son derece ciddi rahatsızlıkları tedavi edemezler. Bu gibi uygulamalar çoğu zaman etkisiz, bazı durumlarda ise hastanın sağlık durumunu daha olumsuz etkileyecek nitelikte olabilir. Bu yüzden oniki parmak bağırsağı ülseri tedavisi için gastroenteroloji  doktorları tarafından gerçekleştirilen bilimsel ve güvenilir tedavilere başvurulmalıdır.

  Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Oniki parmak bağırsağı ülseri tedavisi, çeşitli yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavileri ile gerçekleşebilir. Yaşam tarzı değişiklikleri içerisinde beslenmenin düzenlenmesi, sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması ve düzenli olarak egzersiz yapılması yer alabilir. İlaç tedavileri ise Helikobakter pylori isimli bakterinin enfeksiyonları için antibiyotik tedavisi içerebilir. Aynı şekilde mide asidinin dengelenmesini ve onikiparmak bağırsağına zarar vermesini engellemek için proton pompası inhibitörü olarak tabir edilen ilaçlara başvurulabilir.

  Ankara Oniki Parmak Bağırsağı Ülseri Tedavisi Fiyatları

  Ankara onikiparmak bağırsağı ülseri tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!