Yemek Borusu Kanseri Ankara

  Yemek borusu kanseri, tıp dilinde özofagus kanseri olarak da bilinen ve görece sık rastlanılan bir kanser hastalığıdır. Yemek borusu yaklaşık 25 ila 30 santimetre uzunluğunda olan ve boyundan başlayarak mideye kadar uzanan son derece önemli bir organdır. Bu organı meydana getiren hücrelerde zaman içerisinde bazı anormallikler meydana gelebilir. Kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlayan hücreler zaman içerisinde kümelenerek kanserli tümör oluşumuna sebebiyet verebilirler. Yemek borusu kanseri olarak bilinen bu rahatsızlık son derece tehlikelidir. Bunun en büyük sebebi kanserin zaman içerisinde farklı organlara da sıçrayabilmesidir. Bu yüzden yemek borusu kanseri tedavisinde erken teşhis, tedavinin başarısı için çok büyük bir önem taşımaktadır. Yemek borusu kanseri tedavisi gastroenteroloji  doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Özefagus kanseri tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Özefagus kanseri belirtileri nelerdir?’’, ‘’Yemek borusu kanserinde yaşam süresi ne kadar?’’ ve ‘’Yemek borusu kanseri evreleri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara yemek borusu kanseri tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Yemek Borusu Kanseri Nedir?

  Yemek borusu kanseri, besinlerin sindirilmek üzere mideye yönlendirilmesini sağlayan yemek borusunda meydana gelen kanser hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 2020 yılı itibariyle ülkemizde yaklaşık 1 milyon yemek borusu kanseri hastası olduğu tahmin edilmektedir. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda yemek borusu kanserinin en sık rastlanılan kanser hastalıklarından biri olduğu anlaşılabilir. Yemek borusu kanserinin iki türü vardır. Bunlardan ilki skuamöz hücre karsinomu diğeri ise adenokarsinom olarak bilinmektedir.

  Yemek Borusu Kanseri Neden Olur?

  Yemek borusu kanseri pek çok farklı sebepten meydana gelebilir. Bu sebeplerden bazıları şunlardır:

  • Aşırı sıcak içecekler ve gıdalar yüketmek.
  • Aşırı alkol tüketimi.
  • Sigara bağımlılığı.
  • Tütsülenmiş veya yanık gıdalar tüketmek.
  • Genetik yatkınlık.

  Bahsi geçen etmenler yemek borusu kanserinin ortaya çıkmasında rol oynayabilmektedir.

  Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  Yemek borusu kanseri belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Yutulmaya çalışılan gıdaların yemek borusundan geçmekte zorlanması, takılmaları. Buna bağlı olarak da yutma zorluğu.
  • Kilo kaybı.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Yutulmuş olan gıdaların ağıza geri gelmesi.
  • Göğüs bölgesinde ağrı.
  • Geçmeyen ve sık sık tekrarlayan hıçkırık.

  Özefagus kanseri belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

  Yemek Borusu Kanseri İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Yemek borusu kanserinin teşhis ve tedavi süreçleri gastroenteroloji doktorları tarafından yönetilir. Bu yüzden yemek borusu kanseri teşhisi olan veya yemek borusu kanserinden şüphe eden bireylerin İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji alanında uzmanlaşmış bir hekimle görüşmeleri gerekir.

  Yemek Borusu Kanseri Kan Tahlilinde Belli Olur Mu?

  Yemek borusu kanserini kan tahlilinden tespit etmek mümkün değildir. Bu gibi kanser hastalıklarının teşhisi için çok daha gelişmiş görüntüleme ve teşhis uygulamalarına ihtiyaç duyulur.

  Yemek Borusu Kanseri Teşhisi Nasıl Olur?

  Yemek borusu kanserini tanılamak için pek çok farklı görüntüleme uygulamasına başvurmak mümkündür. Bu uygulamalar arasında ilaçlı film çekimi, endoskopi, bilgisayarlı tomografi, MR ve PET çekimi gibi tanılama uygulamaları yer almaktadır. Bu uygulamalar hem kanserin teşhis edilmesi hem de hangi evrede olduğunun belirlenmesi amacıyla kullanılabilmektedir.

  Yemek Borusu Kanseri Tedavisi Var Mı?

  Yemek borusu kanserinin tedavisinde kullanılan pek çok farklı uygulama vardır. Bu uygulamalar arasında radyoterapi, kemoterapi ve çeşitli cerrahi operasyonlar yer almaktadır. Doktorunuz bahsi geçen tedavi uygulamalarından en uygununu seçmenize yardımcı olacak ve size özel bir tedavi planlaması gerçekleştirecektir.

  Yemek Borusu Kanseri Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Yemek borusu kanseri tedavisinin süresi, kanserin hangi evrede olduğuna ve tedavinin hangi uygulamalar ile yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz tahmini tedavi süreci hakkında detaylı bir bilgilendirme yapacaktır.

  Yemek Borusu Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

  Yemek borusu kanseri tedavisi, teşhisin kanser hangi aşamadayken gerçekleştiğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer teşhis erken evrelerde gerçekleşmişse cerrahi uygulamalar ile yemek borusunun kanserli bölgesi ve çevre dokuların bir kısmı alınabilir. İlerleyen evrelerde ise radyoterapi ve kemoterapi gibi işlemlere başvurulur. Bu tedavi uygulamaları daha çok kanserli hücreleri yok etmeye ve tümörleri küçültmeye yönelik uygulamalardır.

  Ankara Yemek Borusu Kanseri Tedavisi Fiyatları

  Ankara yemek borusu kanseri tedavisi fiyatları ve özefagus kanseri tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!