Sarılık Tedavisi Ankara

  Sarılık tedavisi Ankara, cildin ve göz akının sararması ile karakterize olan sarılık şikayeti, pek çok hastalık sebebiyle meydana gelebilmektedir. Bu hastalıkların başında ise Hepatit B virüsü sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonlar gelmektedir. Bu yüzden sarılık hastalığı halk arasında hepatit hastalığı olarak da bilinmektedir. Sarılık olan bireylerde bilirubin isimli madde çeşitli sebeplerden artışa geçmiştir. Bu artışın sebepleri arasında kan hücrelerinin normalden daha hızlı parçalanması, karaciğer metabolizmasında azalma ve safra kanallarında tıkanma gibi etmenler yer almaktadır. Ankara sarılık tedavisi, bu şikayetin hangi sebepten ortaya çıktığına göre farklı şekillerde tedavi edilebilmektedir. Hem yetişkinlerde hem de yeni doğan bebeklerde görülebilen bu hastalık gastroenteroloji doktorları tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Sarılık tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Hepatit B tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Sarılık kendiliğinden geçer mi?’’ ve ‘’Sarılık belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara sarılık tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Sarılık Nedir?

  Sarılık, bilirubin isimli maddenin miktarında meydana gelen artış sebebiyle ortaya çıkan; ciltte ve göz akında sararma görülmesiyle karakterize olan bir şikayetttir. Bu şikayet farklı rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte en sık Hepatit B virüsünün yol açtığı enfeksiyonlar sebebiyle görülmektedir. Sarılık tedavisi, sarılığa yol açan etmenlerin belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasıyla sağlanabilmektedir. Bu tedavi alanında uzman gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Sarılık Neden Olur?

  Sarılık nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Hepatit A, Hepatit B veya Hepatit C virüsleri sebebiyle ortaya çıkan enfeksiyonlar.
  • Aşırı alkol kullanımı.
  • Hemolitik anemi.
  • Safra kesesi taşları.
  • Pankreas tümörleri.
  • Karaciğer kanseri.
  • Safra kesesi enfeksiyonu.
  • Bazı bağışıklık sistemi hastalıkları.
  • Bazı metobolik bozukluklar.
  • Safra kesesi kanseri.

  Sarılık, bahsetmiş olduğumuz nedenlerin herhangi biri sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Sarılığın tam olarak hangi nedenden ortaya çıktığı, gastroenteroloji uzmanları tarafından yapılan tanılama uygulamalarıyla belirlenebilir.

  Sarılık Belirtileri Nelerdir?

  Sarılığa eşlik eden belirtiler şunlardır:

  • Göz akın ve cilt yüzeyinde sararma.
  • Yüksek ateş.
  • Karın ağrısı.
  • Halsizlik ve yorgunluk hissi.
  • İdrar renginde değişim.
  • Dışkı renginde açılma.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • İştah ve kilo kaybı.

  Sarılık belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Sarılığa yol açan diğer etmenler de kendilerine özgü farklı belirtilere yol açabilirler.

  Sarılık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Sarılık tedavisi için iç hastalıkları ve gastroenteroloji doktoru ile görüşülmelidir. Sarılığa yol açan nedenler isabetli bir şekilde belirlenebilir ve bu nedenlere yönelik sarılık tedavisi gerçekleşebilir.

  Sarılık Kendiliğinden Geçer Mi?

  Yenidoğan bebeklerde görülen sarılık kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak hastalıklar sebebiyle meydana gelen ve patolojik sarılık olarak bilinen rahatsızlık için doktor tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

  Sarılık Nasıl Bulaşır?

  Sarılığa yol açan bazı virüsler bulaşıcı olabilir. Mesela Hepatit A virüsü dışkı yolu ile bulaş göstermektedir. Bununla birlikte Hepatit B ve Hepatit C virüsleri ise; kan ve sekresyon yolu ile bulaşmaktadırlar.

  Sarılık Tehlikeli Mi?

  Sarılık tehlikeli bir durumdur. Çünkü genellikle ciddi hastalıklar sebebiyle meydana gelmektedir. Bu yüzden sarılık tedavisi aksatılmamalı ve sarılıktan şüphelenildiğinde vakit kaybetmeden bir gastroenteroloji doktoru ile görüşülmelidir. Böylece kesin teşhis ve tedavi uygulamaları mümkün olabilir.

  Sarılık Tedavisi Var Mı?

  Sarılığın tedavisi vardır. Bu tedavinin detayları, sarılığa yol açan hastalığa göre değişiklik gösterebilmektedir.

  Sarılık Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Sarılık tedavisinin süresi, sarılığın ortaya çıkma nedenine ve sarılık tedavisinin detaylarına göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz sarılık tedavisinin tahmini süresi hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  Sarılık Tedavisi Nasıl Yapar?

  Sarılık tedavisinde, sarılığın ortaya çıkma nedenine göre farklı tedavi yaklaşımlarına başvurulabilir. Mesela kan hücrelerinin normalden daha hızlı yıkılması sonucu oluşan sarılık için, bahsi geçen yıkım hızını azalmaya yönelik tedaviler yapılır. Hepatit viüsü temelli ortaya çıkan sarılık tedavisinde ise çeşitli antivirüs ve steroid ilaçlara başvurulabilir. Safra taşı gibi sebeplerden meydana gelen tıkanma durumlarında ise cerrahi operasyonlar tercih edilebilir. Doktorunuz, tüm bu tedavi süreçlerini sağlık durumunuza ve sarılığın ortaya çıkma nedenine özel olarak planlayacaktır.

  Ankara Sarılık Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara sarılık tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!