Hemoroid Tedavisi Ankara

  Hemoroid tedavisi Ankara, anüs (makat) çevresinde yer alan kan damarlarının genişlemesi sonucu ortaya çıkan şikayetleri gidermek için yapılan tedavidir. İnsan vücudunda canlı dokuların bulunduğu neredeyse her yerde, bu dokuların beslenmesini sağlayan kan damarları yer almaktadır. Kalın bağırsağın sonu, yani makat bölgesi de kan damarları bakımından zengindir. Bu bölgede yer alan damarlar, obezite, sürekli ağırlık taşıma ve kronik kabızlık gibi etmenler sebebiyle genişleyebilir. Buna bağlı olarak da halk arasında basur olarak bilinen rahatsızlık meydana gelir. Basur hastalarında makat bölgesindeki kan damarları genişler ve kümeleşir. Bazı durumlarda anüsten sarkmaları da mümkündür. Hemoroid (basur) sebep olduğu kanama, kaşıntı ve ağrı gibi belirtiler sebebiyle son derece rahatsız edici bir hastalıktır. Bireyin günlük yaşamını ve çalışma hayatını oldukça olumsuz bir biçimde etkileyebilmektedir. Günümüzde, gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilen hemoroid tedavileri sayesinde bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Basur tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Basur belirtileri nelerdir?’’, ‘’Basur kendiliğinden geçer mi?’’ ve ‘’Hemoroid tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara hemoroid tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Hemoroid Nedir?

  Hemoroid, halk arasında basur olarak da bilinen ve makat çevresindeki kan damarlarının genişlemesiyle karakterize olan rahatsız edici bir hastalıktır. Bu hastalık bireyin günlük yaşamını, beslenme düzenini ve iş hayatını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Hemoroid hastaları gün içerisinde anüs çevresinde kaşıntı, akıntı, kanama ve ağrı gibi belirtiler deneyimleyebilir. Bu belirtiler sebebiyle oturmak ve yürümek gibi son derece basit fiziksel aktiviteler bile ağrılı bir hale gelebilmektedir. Bu yüzden hemoroid tedavisi aksatılmamalıdır.

  Hemoroid Neden Olur?

  Hemoroid nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Kronik kabızlık veya ishal.
  • Obezite, aşırı kilolar.
  • Zararlı beslenme alışkanlıkları.
  • Sürekli ağırlık kaldırmak.
  • İlerleyen yaş.
  • Genetik faktörler.
  • Bazı ilaçların düzenli kullanımı.

  Basur nedenleri arasında bunlar yer almaktadır. Bahsi geçen etmenlerden biri veya birden fazlası hemoroid gelişiminde rol oynayabilmektedir.

  Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

  Hemoroid belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Makatta kan görülmesi.
  • Dışkına kırmızı veya pembe renkli kan görülmesi.
  • Makatta akıntı ve ıslaklık hissi.
  • Kaşıntı hissi.
  • Otururken, yürürken veya tuvaletteyken artan ağrı hissi.
  • Makatın dışına çıkmış olan hemoroid memeleri (pakeleri)

  Basur belirtileri bu şekilde özetlenebilir. Bu belirtiler farklı hastalıklar sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden kesin teşhisin sağlanabilmesi için bir iç hastalıkları doktoru ile görüşülmelidir.

  Hemoroid İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  Hemoroid tedavisi için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji bölümüne başvurulmalıdır. Gastroenteroloji doktorları hemoroid hastalığını teşhis ve tedavi etmeye yönelik uygulamalar gerçekleştirebilirler.

  Hemoroid Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Hemoroid tedavisi yaklaşık 7 ila 10 gün boyunca devam eder. Daha sonra ise tam iyileşmenin gerçekleşmesi beklenir. Bazı kişilerde tedavi birkaç gün daha erken veya daha geç tamamlanabilir. Doktorunuz yaptığı muayeneler ve testler sonucunda sizi, tahmini tedavi süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Hemoroid Tekrarlar Mı?

  Hemoroidin tedaviden sonra tekrarlama riski vardır. Ancak tedavi sürecine gerektiği gibi devam edilmiş ve doktor tarafından verilen önerilere uyulmuşsa bu risk son derece düşüktür. Hemoroid şikayetlerinin yeniden ortaya çıktığını hisseden hastalara erkenden bir gastroenteroloji doktoru ile görüşmeleri tavsiye edilmektedir.

  Basur Kanaması Tehlikeli Mi?

  Basur kanamaları, kansızlığa yol açabilirler. Ancak hayatı tehdit edecek ölçüde kan kaybı gelişmez. Yine de bu kanamalar bireyin günlük yaşamını ciddi ölçüde olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden tedavi uygulamları ihmal edilmemelidir.

  Hemoroid Tedavi Edilmezse Ne Olur?

  Hemoroid tedavi edilmediği takdirde çok daha şiddetli bir hal alabilir. Bireyler günlük yaşamlarının çok daha ciddi bir biçimde hemoroidden etkilendiğine şahit olabilirler. Bu yüzden hemoroid tedavisi kesinlikle aksatılmamalıdır.

  Hemoroid Tedavisi Nasıl Olur?

  Hemoroid tedavisi için çeşitli uygulamalara başvurulabilir. Bu uygulamalar arasında ilaç tedavileri, oturma banyoları ve endoskopik hemoroid tedavisi, lazerli basur tedavisi ve cerrahi tedavi yer alabilmektdir. Oturma banyoları, kesin bir tedavi sunmasalar bile hastanın geçici olarak rahatlamasını sağlayabilirler. İlaç tedavilerinde ise doktor tarafından reçete edilen kremler ve ilaçlar basurun ortadan kaldırılmasında etkin bir rol oynarlar. Aynı şekilde gerek duyulursa cerrahi tedavilere, lazer tedavilerine ve endoskopik tedavi seçeneklerine de başvurulabilir. Doktorunuz tedavinin detaylarını basurun türüne ve ilerleme durumuna özel olarak planlayacaktır.

  Ankara Hemoroid Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara hemoroid tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!