Obezite Tedavisi Ankara

  Obezite tedavisi Ankara, çeşitli rahatsızlıklar ve beslenme alışkanlıkları sebebiyle alınan; spora ve diyete rağmen verilmekte zorlanılan fazla kiloların etkili bir şekilde verilmesi için yapılan uygulamalardır. Obezite yaygınlığı gitgide artan ve her geçen gün daha da tehlikeli bir hale gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık yetersiz fiziksel aktivite, zararlı beslenme alışkanlıkları, hormonal bozukluklar ve daha pek çok etmen sebebiyle gelişim gösterebilmektedir. Obezite hastaları, aldıkları kiloları vermekte zorluk çekebilirler. Bu yüzden kilo verme sürecini destekleyici tedavi uygulamalarına ihtiyaç duyabilirler. Bu tedavi uygulamaları arasında en çok tercih edilenleri mide balonu ve mide botoksu uygulamasıdır. Bu uygulamalar bireyin hızlı, sağlıklı ve etkili bir şekilde kilo vermesine yardımcı olurlar. Cerrahi işlem içermiyor olmaları sebebiyle de son derece avantajlıdırlar. Bahsi geçen obezite tedavileri iç hastalıkları ve gastroenteroloji doktorları tarafından gerçekleştirilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Obezite tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Obezitenin ameliyatsız tedavisi var mı?’’, ‘’Ameliyatsız obezite tedavisi yöntemleri nelerdir?’’ ve ‘’Kimler ameliyatsız obezite tedavisi yaptırabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara ameliyatsız obezite tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Obezite Nedir?

  Obezite, vücutta biriken yağ dokularının, yağsız kütleye kıyasla çok daha fazla olmasıyla karakterize olan bir sağlık sorunudur. Obeziteli bireylerin vücut kitle indeksleri normal kabul edilen oranların üstündedir. Bu da vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla çok daha fazla olması demektir. Obezite çoğu zaman çevresel faktörlere eşlik eden bazı rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıklar, bazı durumlarda bireyin aldığı kiloları vermesini de zorlaştırabilmektedir. Bu gibi durumlarda ameliyatsız obezite tedavisi olarak bilinen tedavilere başvurulmaktadır.

  Obezite Neden Olur?

  Obezite nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hareketsiz bir yaşam tarzı.
  • Çok miktarda ve sağlıksız besinler tüketmek.
  • Bazı ilaçların düzenli kullanımı.
  • Genetik yatkınlık.
  • Hormonal bozukluklar.
  • Psikolojik problemler.

  Obezite genel olarak bahsi geçen etmenler sonucu meydana gelebilmektedir.

  Obezite Belirtileri Nelerdir?

  Obezite sebebiyle deneyimlenen belirtiler şunlardır:

  • Aşırı terleme.
  • Nefes darlığı.
  • Tıkayıcı tarzda uyku apnesi.
  • Hareket ve iskelet sistemi ağrıları.
  • Ciltle ilgili problemler.
  • Fiziksel aktiviteler sırasında çabuk yorulma.

  Obezite belirtileri bu şekilde sıralanabilir. 

  Kimler Obezite Açısından Risk Altındadır?

  Obezite açısından risk altında olan gruplar şunlardır:

  • Aile üyelerinden en az birinde obezite sorunu olan bireyler.
  • Depresyon hastaları.
  • Hormonal bozukluk hastaları.
  • Sigara bağımlıları.
  • Fiziksel olarak yeterince aktif olmayan bir yaşam tarzına sahip olan bireyler.
  • Aşırı stresli bireyler.

  Bu gibi kişilerde obezite gelişimi riski, genel nüfusa kıyasla daha fazladır.

  Obezite Tehlikeli Mi?

  Obezite son derece tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, pek çok tehlikeli, kronik hastalığın birincil nedenleri arasında yer almaktadır. Mesela obeziteye bağlı olarak çeşitli kalp ve damar hastalıkları, felç, diyabet ve daha birçok tehlikeli rahatsızlık meydana gelebilmektedir.

  Ameliyatsız Obezite Tedavisi Var Mı?

  Obezite tedavilerinin bir kısmı cerrahi uygulamalarla bir kısmı ise cerrahi içermeyen uygulamalarla yapılmaktadır. Cerrahi içermeyen uygulamalar ameliyatsız obezite tedavisi olarak bilinmektedirler. Bu tedaviler pek çok yönüyle cerrahi içeren tedavilere kıyasla daha avantajlıdırlar. Mesela ameliyatsız obezite tedavilerinin ardından hastalar, yaklaşık bir saat içinde yaşamlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.

  Obezite Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

  Ameliyatsız obezite tedavisinde en sık mide balonu uygulaması ve mide botoksu uygulaması tercih edilmektedir. Bu uygulamalar cerrahi içeren işlemlere kıyasla hem de hesaplı hem de daha konforludurlar ve komplikasyon riski yoktur.

  Ameliyatsız Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Ameliyatsız obezite tedavisinde, daha önce de bahsettiğimiz gibi iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan ilki mide botoksu uygulamasıdır. Mide botoksu uygulamasında, özel bir endoskopik yöntem ile midenin hedef bölgelerine botoks enjeksiyonu yapılır. Böylece acıkma hormonunun salgılanması sınırlandırılmış olur. Bir diğer ameliyatsız obezite tedavisi yöntemi ise mide balonu uygulamasıdır. Bu uygulamada ise özel bir balon, endoskopik yöntemlerle mideye yerleştirilir. Mide hacmini azalttığı için bireyin günlük kalori alım miktarını sınırlandırır ve bireyin kilo vermesine destek olur. Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Mide Botoksu ve Mide Balonu isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

  Ankara Obezite Tedavisi Fiyatları 2024

  Ankara ameliyatsız obezite tedavisi fiyatları, mide balonu tedavisi fiyatları ve mide botoksu fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Şirin Aytaç ile iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Sorun!