Endoskopi Öncesi Hazırlık Nasıl Olmalı?

Endoskopinin hazırlık süreci, kolonoskopinin hazırlık sürecine kıyasla çok daha kolay ve konforludur. Hastaların, endoskopiye hazırlanmak için özel bir işleme veya uygulamaya başvurmalarına gerek yoktur. Bununla birlikte hastalar endoskopi uygulamasına aç gelmelidirler.

Endoskopi Öncesi Yemek Yenir Mi?

Endoskopi öncesinde yemek yenilmemiş olması gerekir. Endoskopi uygulaması yaptıracak olan bireyler uygulamadan 6 ila 8 saat kadar önce yemek yemeyi bırakmış olmalıdırlar. Eğer birey önerilen sürenin dışında da yemek yemişse endoskopi uygulamasının ertelenmesi gerekebilir.

Endoskopi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Endoskopi yaptırmayı planlayan bireyler, eğer sabah saatlerinde endoskopi yaptıracaklarsa geceden itibaren yemek yemeyi bırakmalıdırlar. Bu süreçte su içmeleri büyük bir sorun teşkil etmeyecektir ancak yine de uygulamaya 6 saat kala yemek yenilmemeli ve su içilmemelidir. Böylece endoskopi işlemi çok daha ideal bir şekilde gerçekleştirilebilir ve planlanan araştırmalar başarılı bir şekilde tamamlanabilir.

Endoskopi Öncesi Sigara İçilir Mi?

Endoskopi işlemi öncesinde sigara içilmesi önerilmez. Sigara, yol açtığı tehlikelere ek olarak endoskopi öncesinde gerçekleştirilen sedasyon uygulaması ile ilgili sorunlara yol açabilir. Bununla birlikte endoskopi öncesinde sigara içilmiş olması, yemek yenmiş olmasının aksine uygulamanın ertelenmesine neden olmaz.

Endoskopi Öncesi Çay İçilir Mi?

Endoskopi öncesi çay, kahve, gazlı içecekler, meyve suları ve hatta su bile içilmemelidir. Bu gibi gıdalar midede önemli bir hacim kaplar ve endoskopi sırasında midenin ideal bir şekilde görüntülemesine engel olabilirler. Aynı zamanda uygulama sırasında kusma gibi istenmeyen olaylara yol açabilirler. Bu yüzden bahsi geçen gıdalar ve içecekler endoskopi öncesinde tüketilmemelidir.

Ankara Endoskopi Fiyatları 2023

Ankara endoskopi fiyatları, endoskopi uygulamasının detaylarına ve uygulamanın nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!