Endoskopi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Endoskopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alır:

  • Uygulamanın hemen ardından yemek yenmemelidir, mümkünse 1 ila 2 saat kadar beklenmelidir.
  • Uygulamadan sonra birkaç gün boyunca ağır yemekler yenmemelidir.
  • Uygulama sonrası gaz sancısı ve gaz sıkışması gibi şikayetler ortaya çıkabilir, bu şikayetler kendi kendine geçecektir.
  • Eğer uygulama sedasyonla yapılmışsa hasta uygulama sonrasında araba kullanmamalıdır.

Endoskopi sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu şekilde özetlenebilir.

Endoskopi Sonrası Hastanede Yatılır Mı?

Endoskopi sonrasında hastane yatışı gerekmez. Hasta bir süre hastanede dinlendikten sonra evine dönebilir. Bununla birlikte endoskopi uygulaması sırasında mide kanaması gibi ciddi bir hastalık teşhisi yapılırsa hastanın hastanede kalması gerekebilir. Doktor bu gibi gelişmeler ve zorunluluklar hakkında hastayı hem endoskopi öncesinde hem de endoskopi sonrasında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Endoskopiden Sonrası Kaç Saat Sonra Yemek Yenir?

Endoskopi aç karna gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bu yüzden hastalar genelde uygulama sonrasında aç olurlar. Ancak yine de yeni endoskopi yaptırmış bireylere herhangi bir yemek yemeden önce 1 ila 2 saat kadar beklemeleri tavsiye edilir. Endoskopi sonrasında istenildiği zaman su içilebilir, buna yönelik bir sınırlandırma veya öneri bulunmamaktadır.

Endoskopi Sonrası Alkol Alınır Mı?

Endoskopi işlemi sırasında bazı hastalara sedasyon işlemi yapılabilir. Sedasyon işlemi sırasında kullanılan ilaçların önemli bir bölümü alkol ile etkileşime girebilmektedir. Bu da hastanın çeşitli yan etkiler ve şikayetler deneyimlemesine neden olabilir. Bu yüzden endoskopi yaptırmış olan bireylere gün içerisinde alkol tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Ankara Endoskopi Fiyatları 2023

Ankara endoskopi fiyatları, endoskopi uygulamasının detaylarına ve uygulamanın nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!