Kolonoskopi Öncesi Hazırlık Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi öncesinde hastanın, uygulamanın daha ideal bir şekilde gerçekleşebilmesi için dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bu konular şu şekilde sıralanabilir:

  • Kolonoskopi yaptıracak olan bireyler uygulamadan birkaç gün önce doktorun önerdiği şekilde beslenmeye başlamalıdır.
  • Uygulama öncesinde doktorun önerdiği veya reçete ettiği müshil ilaçları kullanılmalıdır.
  • Kullanılan ilaçlar hakkında doktor bilgilendirilmelidir. Özellikle de kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler konu hakkında doktorlarını bilgilendirmelidirler.
  • Kabızlığa neden olabilecek gıdalar tüketilmemelidir.
  • Uygulama öncesinde duş alınmalı, makat bölgesinin hijyenine dikkat edilmelidir.

Kolonoskopi öncesi hazırlık süreci bu şekilde özetlenebilir.

Kolonoskopi Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Kolonoskopi öncesinde bireyler kabızlığa neden olabilecek gıdalar tüketmeyi bırakmalıdırlar. Özellikle de kolonoskopiye 24 saat kala katı gıda alımını tamamen sonlandırmalıdırlar. Bu süreçte çorba ve meyve suyu gibi gıdalar tüketebilirler. 

Kolonoskopi Öncesi Hangi Çorbalar İçilebilir?

Kolonoskopi yaptıracak olan bireyler, uygulamadan bir ila iki gün önce sıvı gıdalar ile beslenmeye başlamalıdırlar. Bu süreçte mercimek çorbası, tarhana çorbası, tavuk suyu çorbası ve domates çorbası gibi çorbalar tüketebilirler. Bu çorbaların yanında ekmek veya benzeri katı gıdalar tüketmemelidirler.

Kolonoskopi Öncesi Hangi Meyve Suları İçilebilir?

Kolonoskopi öncesinde hastalar herhangi bir meyve suyu tüketebilirler. Elma suyu, kaysı suyu, şeftali suyu, ıhlamur çayı ve genel olarak su gibi içecekler kolonoskopi öncesinde rahatça tüketilebilir.

Kolonoskopi Öncesi Çikolata Yenir Mi?

Kolonoskopi öncesinde çikolata ve benzeri katı gıdalar tüketilmemelidir. Çikolata içerisinde birtakım uyarıcı maddeler içerir. Hem bu maddeler nedeniyle hem de gıdanın katı bir formda olması nedeniyle kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da kolonoskopi uygulamasının ertelenmesi ile sonuçlanabilir.

Ankara Kolonoskopi Fiyatları 2023

Ankara kolonoskopi fiyatları, kolonoskopi uygulamasının detaylarına ve uygulamanın nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!