Kolonoskopi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Kolonoskopi, makat bölgesinden iletilen küçük bir kamera yardımı ile anlık olarak gerçekleştirilen bir görüntüleme işlemidir. Bu yüzden de doktor anlık olarak dokuların ve organların durumunu inceleyebilir, bu organları ilgilendiren hastalıklarla ilgili araştırma yapabilir. Uygulama bittikten sonra da bulgularını ve değerlendirmelerini hastası ile paylaşabilir. Bununla birlikte kolonoskopi sırasında, incelenen bölgeden doku örneği almak amacıyla yapılan biyopsi işlemi de yapılabilir. Biyopsi işlemi, elde edilen doku örneğinin laboratuvarda incelenmesi için yapılır ve genellikle tehlikeli kitlelerin ortaya çıkma riskini veya varlığını değerlendirmek için gerçekleştirilir. Bu uygulamanın sonuçları hasta ile anlık olarak paylaşılamaz.

Kolonoskopi Biyopsi Sonucu Ne Kadar Sürede Çıkar?

Kolonoskopik biyopsi, kolonoskopi işlemi sırasında kalın bağırsak gibi bölgelerden doku örneği alınması ile yapılır. Bu doku örneği laboratuvarda özel olarak incelenir. Daha sonra ise patolog ve doktor yapılan incelemeler sonucu elde edilen bulguları değerlendirirler. Bu bulgular en son hasta ile paylaşılır. Biyopsi sonuçları genellikle 2 ila 5 gün içerisinde çıkar. Sonrasında da hasta konu hakkında bilgilendirilir. Ancak devlet hastanelerinde veya yoğun olan laboratuvarlarda test sonuçlarının çıkması ve raporlanması daha uzun sürebilir. Genel olarak kolonoskopik biyopsi sonuçları uygulamadan sonraki 10 gün içerisinde belli olmuş olur. 

Ankara Kolonoskopi Fiyatları 2023

Ankara kolonoskopi fiyatları, kolonoskopi uygulamasının detaylarına ve uygulamanın nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!